--Klik(look at my new blog):

Říjen 2010

písnička

31. října 2010 v 19:34 | Mary P. |  O admince
konečně sem ji našla,boží facebook za dvě minuty sem měla odpověd.
dávám ji sem,jen abych nezapoměla název:-)


Popis kostry

31. října 2010 v 18:59 | Mary P. |  Anatomie
kostra koně


Trávení

30. října 2010 v 23:16 | Mary P. |  Anatomie

Velmi hezké ,info video:zde

O trávicí soustavě koně byste měli vědět dvě věci. Za prvé: žaludek koně je tak malý, že potrava musí být rychle posunována dál. A za druhé: střevo je velmi dlouhé a na dvou místech výrazně zalomené, proto dochází u koní často k trávicím potížím.


1.
Trávení začíná už v hubě. Kůň nabírá potravu pysky a zuby ji pečlivě rozmělní na kaši, která se smísí se slinami. Jazykem - velkým, chuťovými pohárky vybavenými svalem - kůň rozlišuje různé chuti potravy a nakonec jím posunuje potravu do jícnu.
2.
Hltan je trubice, která vede jednak k hrtanu a dýchacím cestám, jednak k jícnu.
3.
Jícen sestává ze svalové trubice, dlouhé asi 1,20 m, která začíná v hltanu a končí v žaludku. V místě vstupu jícnu do žaludku může dojít k ucpání, je-li krmivo příliš suché nebo není dostatečně rozžvýkané. Pro laika je odhalení této potíže velmi těžké.
4.
Žaludek je v poměru k velikosti koně překvapivě malý. Pojme maximálně 10-15 litrů. žaludeční stěna se nedokáže téměř vůbec roztáhnout a svalový pletenec zabraňuje tomu, aby se potrava vracela zpět do jícnu, proto kůň neumí zvracet. Nahromadí-li se v žaludku příliš velké množství potravy, může žaludek prasknout, což zvíře bezprostředně ohrožuje na životě. Potravinová kaše by proto měla tímto orgánem projít, pokud možno, rychle a pokračovat dále do střeva.
5.
Tenké střevo
je dlouhé asi 25 m dělí se na tři části:
- dvanácterník je dlouhý 1 m a potrava jím prochází poměrně rychle;
- lačníkm v němž na potravu delší dobu působí trávicí šťávy ze žaludku, jater, slinivky břišní a střeva. Část živin tu prochází střevní stěnou;
- kyčelní část střeva (0,3-0,7 m) se stěnou ze svaloviny, odkud se potrava dostává do tlustého střeva.
Jakmile jedna z těchto tří částí nepracuje bezchybně, záhy se objeví zdravotní potíže.
6.
Játra váží 5 kg a jsou největší žlázou koňského organismu. Jsou důležitá pro trávení, protože vylučují žluč, která je žlučovody odváděna přímo do dvanácterníku (koně nemají žlučník).
7.
Slinivka bříšní idvádí do dvanácterníku denně asi sedm litrů trávicí šťávy. Enzymy v ní obsažené pomáhají trávit tuky, bílkoviny a sacharidy. Slinivka břišní kromě toho produkuje hormony, které jou důležité pro regulaci hladiny cukru v krvi.
8.
Tlusté střevo se skládá ze slepého střeva, tračníku a konečníku. Slepé střevo koně má kapacitu od 30 do 35 litrů a slouží jako jakási kvasná komora, srovnatelná s bachorem přežvýkavců. Jeho role spočívá v první řadě v tom, žr tráví celulózu (obsaženou ve veklém množství v rostlinách a zejména ve slámě). Tračník vyplňuje téměř polovinu podbřišníku koně a dvakrát se kolem sebe obtáčí. Je připevněný jen velmi zlehka a střídají se v něm široké a úzké partie. Pokud se potravinová kaše usadí v jeho záhybech, může snadno dojít ke kolice. Kromě toho se může střevo zauzlit a v takovém případě je nutná operace. Tračník končí v malém tračníku, dlouhém čtyři metry, kde se tvoří koňské kobližky. Ty pak procházejí konečníkem a řitním otvorem jsou vypuzovány ven. V tlustém střevu mohou cizopasit roupi. Jakmile se jich nahromadí větší množství, vyvolávají střevní katar. Také další parazit, škrkavka, způsobuje záněty střev a vážné koliky. Parazitární nemoci představují nebezpečí hlavně pro hříbata.
Tip Huba je součástí trávicí soustavy, kde se odehrává důležitá část trávení. Potrava se rozžvýkává a obohacuje slinami. Proto je třeba pravidelně kontrolovat, v jakém stavu má kůň zuby, aby se předešli trávicím problémům, ke kterým jsou koně velmi náchylní.

Co způsobí koliku?

Video serial,na tema kolika:zde

Zejména koně, kteří většinu času stojí v boxu, mají sklony k trávicím potížím, tzv. kolikám. Tyto zdravotní problémy patří k závažným a mohou končit i smrtí. Jezdec by se měl trochu vyznat v trávicí soustavě koně, aby dokázal kokám zabránit.

Příliš koncentrované krmivo

Ve volné přírodě nebo na pastvě stráví koně většinu času tím, že se pasou. Přitom v krátké době prochází jejich žaludkem pouze malé množství trávy s obsahem vody. Postupně se zpracovaná potrava - potravinová kaše - dostává do střeva.
Koně, kteří stojí ve stáji, dostávají velké množství suchého energetického krmiva - ovsa nebo pelet, které může v žaludku nebo střevě nabobtnat. Stane-li se to v některé ze střevních kliček, může nabobtnalá potrava způsobit neprůchodnost střev (ileus), někdy dokonce končící až zauzlením střev nebo dislokací tlustého střeva. Rychle polykané krmivo nebo krmivo spolykané ve velkých porcích může vyvolat nebezpečné mechanické zneprůchodnění žaludku nebo střeva.


Malé porce

Nyní jež dokážete lépe porozumět tomu, proč je vhodné energeticky bohaté krmivo rozdělit na minimálně tři menší porce během dne a koním nabízet větší množství suché píce. Krmení je tak konzumováno v malých dávkách a organismus koně ho lépe přijme. Navíc píce obsahuje také důležité balastní látky, což opět podporuje správnou činnost střev.

Co je dobré vědět

Proces trávení (přeměna potravy na cestě z huby koně až k vylučovacímu orgánu) trvá 24 až 28 hodin. Trávicí soustava pracuje nepřetržitě, proto v břiše koně můžeme stále slyšet žbluňkání a škrundání. Jakmile není slyšet nic, je to vždy neklamná známka trávicích potíží, což vyžaduje pátrat po jejich původu.

video,na téma průjem:zde

zdroj ,google

Berberský koník,síla a dynamika

30. října 2010 v 21:17 | zdroj:google,konicci.cz |  Plemena

Původ a historie

Domovem Berberského koně jsou země severní Afriky (Maroko, Alžírsko, Tunis). Oblast známá též jako berberské pobřeží ("berberské" = cizí, nebo přesněji nekřesťanské). Pokud by byly pravdivé domněnky, že berber pochází ze skupiny divokých koní, jež přežily dobu ledovou, pak by byl mnohem starším plemenem než arabský plnokrevník. Další teorie ho spojuje s achaltekinským koněm, plemenem Turkmenů. Ale názory na původ berberského koně se liší, proto o něm mohou odborníci pouze spekulovat.

Foto-fríský kůň

30. října 2010 v 20:23 | slawik.com-zdroj |  Obrázky,shooty
  

Parkur

28. října 2010 v 23:58 | wikipediw,google-zdroj |  Sport
Parkurové skákání je sport, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami. Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce tak i


Co to je??pls,help

28. října 2010 v 22:38 | Mary P.

pls,nevíte někdo co to je za písničku???

Johnny depp má koně

28. října 2010 v 21:47 | obzázky,zdroj-google |  Zajímavosti
Není to zrovna novinka,ale myslím že se to sem hodí.


Známí Americký herec Johnny depp (47) si adoptoval koně.Jde o koně ,se  kterým si zahrál,ve filmu ospalá díra.

Foto-Ve sněhu

28. října 2010 v 21:04 | slawik.com |  Obrázky,shooty
Upozornění:Na kopírování fotografii,od Slawik,musíš mít povolrní autorky.Kopíruj z mojím zdrojem,nebo kontaktuj autorku a vyžádej si povolení.


Foto-Haflinger

28. října 2010 v 20:39 | http://slawik.com/minishetlandgest%C3%BCt-soestblick-das-kleine-paradies |  Obrázky,shooty

   

Balla -Sára

28. října 2010 v 19:47 | http://www.bellasara.cz/ |  O admince
Asi jsem se zbláznila,zaregistrovala jsem se na bella sara,baví mě to hrát XD...fakt nechápu,je to polopatický jak pro voly.Ale baví mě to:-)


Zbarvení koníků

28. října 2010 v 18:08 | Mary P. |  Anatomie
Koně mají nejruznější zbarvení.Každý ví, že vypsat každou barvu,každou variantu nebo odstín je nemožné.Přesto vám zde přiblížím pár známích zbarvení.


Black - vraník:
Chlupy jsou čistě černé bez příměsi jakékoliv jiné barvy. Skutečných vraníků je opravdu málo. Hříva a ocas mohou být černé, bílé nebo dvoubarevné (černobílé).Porod hříběte

28. října 2010 v 15:37 | Mary P. |  Chování
Péče o březí klisnu

V první řadě je důležité si říct, že březost klisny není nemoc. Názor, že březí kobyla by měla mít zásadně klid, chodit jen do výběhu z výběhu, nebo ani to ne, není správný. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pokud je kobylka ve formě a v pořádku (což by nepochybně kobyla, kterou

Arabský plnokrevník,otec plnokrevných koní

28. října 2010 v 14:22 | foto:slawik.com |  Plemena
Říká se o nich, že jsou nejkrásnějšími a nejušlechtilejšími koňmi na světě. Každé plemeno odvozuje svůj původ právě od nich. Málokteré spojení člověka a zvířete je opředeno tolika legendami a pověstmi jako pouto mezi pouštním nomádem a jeho koněm - arabským plnokrevníkem.

Význam soch s koníky

28. října 2010 v 13:47 | Mary P. |  Zajímavosti
Nejsem si zcela jistá, jestli je to pravda,už ani nevím, kde jsem to četla.

Kůn má zdviženou jednu nohu
-jezdec zemřel na následky bitviRekordy

28. října 2010 v 13:06 | Mary P. |  Zajímavosti
                                                       Několik konských rekordů:

Vtipné foto

28. října 2010 v 12:31 | slawik.com |  Obrázky,shooty

www.antidicaprio.blog.cz

Foto-Pubertáci

28. října 2010 v 11:50 | Slawik.com |  Obrázky,shooty

Foto-Grošák

28. října 2010 v 11:39 | Slawik.com |  Obrázky,shooty


Flémování

28. října 2010 v 0:29 | Mary P. |  Chování

flémování u koní

Je jednou z forem dorozumívání koní, kteří při natažení krku a hlavy komunikují s ohrnutými pysky.Flémování patří tedy k řeči koní. Při flémování projevují někteří jedinci podnícený výraz a naznačují i sexuální vzrušení, doprovázené nezřídka i pachově (působení orgánu v nosohltanové dutině naplněné sekretem). Většinou koně flémují, když se v jejich domově objeví někdo nový a nebo v době páření.... Pomocí ohrnutých pysků, se kůň snaží nasát pach nového zvířete a co nejlépe si ho zapamatovat....


  

                           Upozornění:Cokoli budeš kopírovat, uvěd s mojí ikonou,
                                     nebo s odkazem ,na muj blog!

Uznávám , většina článků není  moje práce.Uvědom si,že já k nim ale sama vyhledávám obrázky,videa a animace...proto je článek jako celek ,moje práce!!!Taky si uvědom, že moje názory a kresby jsou pouze  moje!!! Pokud je okopčíš ,bez zdroje,nebudu váhat a nahlásím tě.Myslím, že kvuli par kopijím, je  škoda,přijít o blog

děkuji


                       /nekopírovat citát!!-vlastní tvorba /                     
                                                            

Přibližovat se ke koním ,je nebezpečné,přiroste ti knim srdce i duše!