--Klik(look at my new blog):

Aveliňský kůň,Italský haffling

22. října 2010 v 19:56 | Mary P. |  Plemena

Původ a historie

Aveliňský kůň je pojmenován podle oblasti Avelengo v regionu Alto Adige, který je italský od roku 1918, nebo podle původní středověké osady Avellinum/Abellinum v jižních Apeninách.


Aveliňský kůň bývá nazýván bratrancem haflinga. Jedná se o chladnokrevné plemeno pocházející z hornatých oblastí severní, střední i jižní Itálie. Přestože aveliňský kůň vypadá jako robustní horský koník, v jeho žilách koluje orientální krev. S haflingem jej pojí původ po arabském hřebci El Bedavi XXII, narozeném v rakousko-uherském hřebčíně v Radovci (dnešní Radauti v Rumunsku). El Bedavi XXII byl v Rakousku připouštěn s menšími norickými klisnami. Na základě křížení arabské krve s chladnokrevnou vznikl dnes již vyhynulý typ Avellinum-Haflinger, tedy společný předek aveliňského koně s haflingem.
Na druhé straně je možné, že aveliňský kůň i hafling mají společný prapůvod se starodávným alpským těžkým koněm.V Itálii ho v současné době najdeme v okolí Bolzana, Benátek a v Toskánsku. Aveliňský kůň je považován za italské národní plemeno. 

Popis

Hlava aveliňce je nepopiratelným důkazem arabských předků. Velké oči, široce rozevřené nozdry a malé uši dodávají koni inteligentní jemný výraz. Velkým kontrastem k hlavě je mohutně osvalený krátký krk, který předurčuje aveliňského koně k tahu.
Široké plece, hluboký hrudník, velmi široký hřbet s nízkým kohoutkem je symbolem velké tažné síly. I přes mohutnou svalnatou postavu působí tělo harmonickým sošným dojmem.
Uznávaným zbarvením jsou různé odstíny ryzé s bílou hřívou a ohonem. Někteří zástupci mohou mít hřívu s ohonem zbarvené více do žluta.

Kohoutková výška aveliňského koně dosahuje 150 cm. Nohy má krátké, svalnaté, v žádném případě nejsou těžké. Aveliňský kůň má kvalitní kosti a masivní zdravé klouby. Na spěnkách mu vyrůstají jemné rousy. Perfektně tvarovaná kopyta jsou z velmi tvrdé rohoviny.

Charakteristika

Aveliňský kůň je velice zdravé, otužilé plemeno. Mladí koně vyrůstají ve stádech na horských pastvinách. Vlivem řídkého horského vzduchu mají výkonnější srdce a plíce. Tato metoda přirozeného odchovu hříbat je nazývána alpung.
Aveliňský kůň se spokojí se skromnou pastvou a minimální péčí, pro místní farmáře je to ekonomicky výhodné plemeno. Další kladnou vlastností je poslušnost, otevřenost i ochota učit se novým věcem. Po chladnokrevných předcích zdědil mírnou, nevzrušivou povahu. O těchto koních je známé, že se dožívají značně vysokého věku (40 let).

Využití

Stejně jako jiná horská plemena se aveliňský kůň hodí k tahu. Pro italské farmáře je neocenitelný v zemědělství. Je používán především pro svážení sena ze strmých horských svahů. Právě jeho menší kohoutková výška ho činí obratným, snadno manipulovatelným v těžším terénu. Často je také využíván na práci soumara při přepravě nákladů do vysoko položených míst.
Některé rodiny využívají aveliňské koně i pro rekreační ježdění. Vlivem arabské krve disponuje poměrně rychlým jistým krokem a vytrvalostí předčí v horách mnohá lehčí plemena. Jejich povaha z nich činí bezpečné koně i pro nejezdce.


konícci.cz,google,já
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

  

                           Upozornění:Cokoli budeš kopírovat, uvěd s mojí ikonou,
                                     nebo s odkazem ,na muj blog!

Uznávám , většina článků není  moje práce.Uvědom si,že já k nim ale sama vyhledávám obrázky,videa a animace...proto je článek jako celek ,moje práce!!!Taky si uvědom, že moje názory a kresby jsou pouze  moje!!! Pokud je okopčíš ,bez zdroje,nebudu váhat a nahlásím tě.Myslím, že kvuli par kopijím, je  škoda,přijít o blog

děkuji


                       /nekopírovat citát!!-vlastní tvorba /                     
                                                            

Přibližovat se ke koním ,je nebezpečné,přiroste ti knim srdce i duše!