--Klik(look at my new blog):

Hrdinové

19. října 2010 v 17:41 | Mary P. |  Zajímavosti


Bucefalus (Búkefalós)

Bucefalus (správněji Búkefalós) byl kůň Alexandra Velikého (356-323 př.n.l), který si podmanil celý tehdy známý svět od Egypta až po Indii a podřídil ho řeckému vlivu. Bucefala, statného


thessalonského hřebce, zakoupil v roce 3434 př.n.l Alexandrův otec, Filip Makedonský za 19 talentů stříbra což je dnešních asi 500 000 Kč. Bucefalos byl černý hřebec s velkou černou hvězdou na čele. Hřebce dlouho nešlo zkrotit, až Alexandr- kterému sice tehdy bylo pouhých 12 let, ale měl již za sebou i válečné zkušenosti- dokázal využít strachu před vlastním stínem a vyskočil mu na na hřbet. Od té doby tvořili nerozlučnou dvojici až do Bucefalovy smrti v bitvě u Hedpes v Indii v roce 327 př.n.l. Alexandr pak založil na tomto místě nové město a na počest svého koně ho nazval Bucefalia.

Babieca

Babieca, což znamená "hlupák", byl andaluský bělouš, na kterém jezdil kastlilský bojovník Rodrigo Diaz, nazývaný Maury El Cid "pán", známý v 11. století po celém Španělsku svým bojem proti Maurům. Podařilo se mu dobýt Valencii , kde také v roce 1099 za obléhání Maury zemřel. Před smrtí se však nechal obléci do plné zbroje a požádal, aby jeho mrtvé tělo posadili do sedla věrného hřebce. Babieca zahrál svou roli výborně o půlnoci vyrazil se svým pánem poslední misi. Pověrčiví Maurové, když viděli z opevnění vyjíždět bílou postavu El Cida v hrůze uprchli, protože se domnívali, že vstal z mrtvých.

Sefton

Sefton, vraník, který sloužil v jezdeckém oddíle gardistů, se stal po bombovém útoku Irské republikánské armády moderním symbolem odvahy a odporu proti násilí. Bomba 20. čevrna 1982 zabila dva členy Královské jízdní gardy a sedm koní. Devatenáctiletý irský valach Sefton byl při bombovém útoku těžce poraněn, ale přežil jej a po necelém roce se vrátil do služby. V jedenadvaceti letech odešel na odpočinek do Domova pro přestárlé koně v Buckinghamshire, kde prožil v klidu ještě více naž sedm let. Pochován byl u Střediska pro ochranu zvířat v Melton Mowbray ve střední Anglii.

Komanč

25. června 1876 napadla 7. kavalerie, vedená generálem Custerem, asi 3000 čejenských a siouxských bojovníků. shromáděných poblíž řeky Little Big Hom v Montaně. Výsledkem byla nejstrašnější porážka, jakou kdy americká od indáinů utrpěla. V boji padlo 263 vojáků a 319 koní. Bitvu, kerá později vešla ve známost jako "Custerovo poslední hrdinství", přežil jen hnědý valach Komanč. Ačkoli byl těžce raněn, uzdravil se a stal se nejuctívanějším koněm Ameriky. Až do své smrti již nemusel pracovat a nebyl nikdy osedlán. Zemřel o patnáct let později, v listopadu 1891, ve Fort Riley v Kansasu, ve věku 29 let. Jeho vypreparované tělo je vystaveno na Kansaské univerzitě.

Marengo


Marengo byl Napoleónův kůň. Byl pojmenován podle slavné bitvy u Marenga (14. června 1800). Marengo byl v roce 1798 ukořistěn u Aboukir a do Francie byl přivezen v roce 1799 jako šestiletý. Tento šedý arab pravděpodobně pocházel ze slavné El Naseri Stud. Přestože byl malý, byl Marengo spolehlivý a odvážný. Za své kariéry byl osmkrát zraněný a nesl Napoleona například v bitvách Austerlitz, Jena, Wagram a Waterloo. Často byl také používán v 80 milové jízdě z Valladolid do Burgos, kterou často absolvoval za 5 hodin. Jako jeden z 52 koní byl Marengo v Napoleonově osobní družině při návratu z tažení na moskvu v roce 1812. Avšak v roce 1815 ho lord Petr odchytil v bitvě u Waterloo a převezl jej do Anglie. Lord Petr ho prodal generálovi J.J. Angerstein. Od svých 27 let žil Marengo v hřebčíně New Barnes, blízko Ely. Zemřel ve věku 38 let a jeho kostra (bez jednoho kopyta) je vystavena v Národní vojenském muzeu v Chalsea v Londýně. To kopyto bylo dáno důstojníkům jako krabička na tabák.

Šemík


 je bájný kůň z českých historických pověstí. Jeho pánem byl Horymír, vladyka neumětelský, kterého Šemík zachránil před jistou smrtí odvážným skokem ze skály u Vyšehradu. Sám přitom zemřel. Podle pověsti byl Šemík pohřben v Neumětelích, kde dodnes stojí jeho hrobka. Postavy vladyky Horymíra ani jeho koně Šemíka nejsou spolehlivě historicky doloženy.
Pověst se objevuje poprvé v Hájkově Kronice české. Literárně ji zpracoval především Alois Jirásek v knize Staré pověsti české. Základem pověsti je boj mezi snahou o dolování zlata s stříbra a honbou za peníze (zastává kníže Křesomysl) a prací na poli spojenou s produkcí potravy (zastává vladyka Horymír). V pozadí zaznívá i svár mezi tradičním a novým zřízením společnosti a také mezi místním obyvatelstvem českým a přistěhovaleckým německým.

Phar lap

Z 51 dostihů jich vyhrál 37, z toho měl sérii 33 vítězství za sebou, což je dodnes světovým rekordem. Phar Lap se nejprve proslavil v Austrálii, poté i v Americe, kde byl na něj před jedním důležitým závodem spáchán atentát. Kulka ho však minula. Zemřel zanedlouho po atentátu. Jelikož si jeho majitel nepřál pitvu, hovořilo se o kolice. Objevily se i fámy, že byl Phar Lap otráven, protože byl velmi nenáviděn soupeři. Proto mu pořadatelé dávali do sedla závaží, aby byl dostih podle nich spravedlivý. I když byl handicapován zátěží 10 až 20 kg, vyhrál. Byla to legenda světového dostihu. Někteří lidé tvrdili, že tento kůň měl 2x větší srdce než ostatní koně. Díky tomu mohl běžet rychleji - měl lépe okysličenou krev.

zdroj: Muj druhý blog,já
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

  

                           Upozornění:Cokoli budeš kopírovat, uvěd s mojí ikonou,
                                     nebo s odkazem ,na muj blog!

Uznávám , většina článků není  moje práce.Uvědom si,že já k nim ale sama vyhledávám obrázky,videa a animace...proto je článek jako celek ,moje práce!!!Taky si uvědom, že moje názory a kresby jsou pouze  moje!!! Pokud je okopčíš ,bez zdroje,nebudu váhat a nahlásím tě.Myslím, že kvuli par kopijím, je  škoda,přijít o blog

děkuji


                       /nekopírovat citát!!-vlastní tvorba /                     
                                                            

Přibližovat se ke koním ,je nebezpečné,přiroste ti knim srdce i duše!