--Klik(look at my new blog):

Porod hříběte

28. října 2010 v 15:37 | Mary P. |  Chování
Péče o březí klisnu

V první řadě je důležité si říct, že březost klisny není nemoc. Názor, že březí kobyla by měla mít zásadně klid, chodit jen do výběhu z výběhu, nebo ani to ne, není správný. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pokud je kobylka ve formě a v pořádku (což by nepochybně kobyla, kterou


připouštíme, být měla), může bez jakýchkoliv problémů chodit pod sedlo, na procházky, lehké vyjížďky nebo na lehkou jízdárenskou práci. A to klidně až do 7 - 8 měsíce březosti. Zbytečné velké krmné dávky a přílišný klid mohou klisně naopak ublížit. Jak to dopadá? Je přetloustlá, otékají jí nohy, porody bývají těžké a traumatické.


Klisnu tedy krmíme stejně jako před zabřeznutím, jádro stačí přidat až těsně před porodem. Během březosti lze přidávat množství sena, vše je ale zcela individuální a u každé klisny jiné. Do krmení je dobré přidávat lněné semínko, vitamíny a minerály. Dbáme na to, aby seno bylo té nejvyšší kvality. V zimě lze přidávat mrkev nebo řepu. Pro budoucí rodinku je dobré počítat také s větším boxem, minimálně o velikosti 4x4 metry. Doporučuje se také klisnu každé dva měsíce odčervit.


1. Po odchodu plodové vody sï klisna lehne a bolesti nabývají na síle. Často se ozývá hasitým hekáním nebo řehtáním a v době, kdy porod vrcholí se silně potí.


2. Při normálním průběhu porodu se mezi rozevřenými pysky vulvy nejprve objeví přední nohy. Jsou obaleny průsvitnou blánou, která během postupujícího porodu praská.


3. Hlavička leží na natažených předních nohách a objevuje se hned za kopýtky. Jakmile projde plec, je nejtežší část porodu odbyta a ostatní již pokračuje rychle. Obaly na nose praskají a hříbě začíná dýchat.


4. Hříbě již opustilo tělo matky a nyní přestává tepat pupeční šňůra. Uzavírá se přirozená "krevní záklopka", zabraňující úniku krve zpět do placenty a zásobování vším potřebným touto cestuou definitivně končí.


5. Krátce po porodu se klisna snaží postavit hříbě na nohy a přerušit pupeční šňůru, není-li příliš silná. Během půlhodinky hříbě olíže, čímž své novorozeně očistí, zahřívá a masíruje.


6. Po půlhodině již hříbě obyčejně začne sát. Mlezivo, provní mléko, které hříbě dostává, je neobyčejně blahodárné. Působí jako antibiotika a usnadňuje odchod smolky ze zažívacího traktu.


Placenta: Lůžko vychází asi po 4 hodinách od porodu. Pokud nevyjde včas, je nutné přivolat veterináře, neboť zadržené lůžko může vyvolat sepsi. Klisna svou placentu většinou sežere, protože jí dodá vitamíny.


Hříbě - první měsíce života

Už první nebo druhý den po porodu můžeme hříběti nasadit malou ohlávku. To usnadní práci. Hříbě si mimo jiné zvykne, že na něj člověk sahá a vodí jej, což je pro něj nezbytné. Už od počátku učíme hříbě také zvedat nožičky a měli bychom je také pravidelně čistit a uvazovat. Pokud chodí matka do výběhu s ostatními, není důvod nechávat dvojici v boxu déle jak týden či dva. Matka instinktivně ví, jak se ve stádě o hříbě postarat.
Hříbata jsou, stejně jako všechna mláďata, od přírody zvědavá. Jsou stále v pohybu a trénují tak nejen nohy ale i svalstvo. Rychle se tak unaví a potřebují také odpočinek. Často tak můžeme hříbátka vidět ve výbězích nebo v boxe natažená jak dlouhá tak široká při odpočinku.
Obvykle se hříbata odstavují v 6 měsících života. Pro jejich správný a přirozený další vývoj je nejvhodnějším řešením umístění do hříbárny mezi své vrstevníky.

zdroj ,youtube,konícci.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terushka00 Terushka00 | Web | 16. března 2012 v 12:23 | Reagovat

Máš to tu opravdu velmi hezké:) :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

  

                           Upozornění:Cokoli budeš kopírovat, uvěd s mojí ikonou,
                                     nebo s odkazem ,na muj blog!

Uznávám , většina článků není  moje práce.Uvědom si,že já k nim ale sama vyhledávám obrázky,videa a animace...proto je článek jako celek ,moje práce!!!Taky si uvědom, že moje názory a kresby jsou pouze  moje!!! Pokud je okopčíš ,bez zdroje,nebudu váhat a nahlásím tě.Myslím, že kvuli par kopijím, je  škoda,přijít o blog

děkuji


                       /nekopírovat citát!!-vlastní tvorba /                     
                                                            

Přibližovat se ke koním ,je nebezpečné,přiroste ti knim srdce i duše!