--Klik(look at my new blog):

Sfinga

9. října 2010 v 15:48
Další bájný tvor tentokrát z řecké mytologie. Asi znáte slavnou Sfingu, která chrání pyramidy v Gíze. Ale odkud vlastně tento tvor pochází? Já o něm v jiné souvislosti slyšela už dřív. Ti kdo znají řecké báje taky vědí, ale vy, co se trošku ztrácíte, se teď můžete přiučit! ;)


Z řeckých bájí a pověstí se dozvídáme, že se před branami města Théb jednou objevila divná obluda, kterou poslala bohyně Héra, aby potrestala rozmařilost thébských obyvatel. Obluda měla dívčí hlavu, která seděla na lvím trupu, z něhož vystupovala krásná ženská ňadra a orlí křídla. Na prackách měla strašné drápy a tělo končilo hadím ocasem. Thébané věděli, co její příchod znamená. Nestvůra jménem Sfinx byla poslem jisté smrti. Její jméno totiž znamená česky škrtička. Sfinga seděla na skále nad Thébami a dávala všem kolemjdoucím otázku: "Co má lidský hlas, ráno chodí po čtyřech, v poledne po dvou a večer po třech?" Kdo neuhodl, toho na místě zardousila a snědla. Hádanku rozluštil až Oidipus, syn thébského krále:"Je to přece člověk! Jako batole leze po čtyřech, dospělý chodí po dvou a ve stáří se opírá o hůl". Osud Sfinze předurčoval, že správná odpověď je její konec. Vrhla se tedy ze skály do moře a zkameněla. Pro Řeky se však stala synonymem neúprosné zloby.
Sfinga ale existovala daleko dříve. Samotné slovo sfinx pochází z řeckého čtení původně egyptského výrazu sešepanch, který lze přeložit jako "obraz žijícího (krále)". Známá egyptská Velká sfinga je největší a nejstarší ze všech a dodnes chrání pyramidy v Gize. Nechal ji zhotovit faraon Rachef (řecky Chefren), jemuž patří druhá největší pyramida v Egyptě a pravděpodobně měla za úkol střežit Město mrtvých, které se nachází za ní.

google,obrázky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

  

                           Upozornění:Cokoli budeš kopírovat, uvěd s mojí ikonou,
                                     nebo s odkazem ,na muj blog!

Uznávám , většina článků není  moje práce.Uvědom si,že já k nim ale sama vyhledávám obrázky,videa a animace...proto je článek jako celek ,moje práce!!!Taky si uvědom, že moje názory a kresby jsou pouze  moje!!! Pokud je okopčíš ,bez zdroje,nebudu váhat a nahlásím tě.Myslím, že kvuli par kopijím, je  škoda,přijít o blog

děkuji


                       /nekopírovat citát!!-vlastní tvorba /                     
                                                            

Přibližovat se ke koním ,je nebezpečné,přiroste ti knim srdce i duše!